phr.czExistence č.1/2013

Anarchistická revue

Více detailů


40Kč incl. tax

Exist1-13Anarchistické časopisy u nás vycházejí od počátku devadesátých let, ale teprve po jejich konci si postupně začali jejich vydavatelé uvědomovat, že obsahem těchto periodik jsou v převážné míře články kritizující dílčí aspekty soudobého ekonomicko-politického systému, reportáže z protestů, popřípadě texty vracející se k dávno odvátým úspěchům anarchistického hnutí. Tato reflexe vedla k rozhodnutí zaměřit se v některém z čísel více také na soudobé úspěchy, fungující projekty, alternativy a vize. Existence přišla v roce 2002 se svým 14. číslem, které neslo název „Anarchie v praxi“, a A-kontra věnovala své první číslo roku 2006 tématu „Dobré zprávy“.

Je potěšující vidět, že se od té doby mnohé změnilo. Pozitivní témata v anarchistických časopisech už nejsou takovou výjimkou. A i toto číslo Existence je toho důkazem. Je již čtvrtým v řadě, které přibližuje konkrétní praktické inspirace, jak je možné se v jednotlivých aspektech života přibližovat vizi budoucí svobodné a samosprávné společnosti.

Změna témat anarchistických časopisů jde ruku v ruce i s postupnými kvalitativními změnami v samotném anarchistickém hnutí. To bylo dříve charakteristické ad hoc demonstracemi s absencí dlouhodobějších kampaní a projektů. Nyní, ač vskutku nepočetné, je schopno konkrétní dlouhodobější souvislé aktivity, realizace nových nápadů a experimentování s novými přístupy.

Ale zpět k Existenci. Toto číslo mělo být původně věnováno tématu etické spotřeby. Při jeho analýze jsme ale zjistili, že je až příliš obsáhlé na to, abychom ho vtěsnali do jednoho čísla. Rozhodli jsme se tedy pro jeho dílčí část, kterou jsme nazvali „lokalizace“. Jestliže se máme bavit na téma etické spotřeby, je jednou z priorit orientace na místní zdroje a rozvoj místní komunity. Při podpoře lokálního si ale musíme být vědomi, že vzdorovat globalizovanému kapitalismu se nedá podporou kapitalismu lokálního.

Představíme si tedy antiautoritářské modely související s lokalizací. Na jedné straně to mohou být systémy lokálních měn a časových bank, na straně druhé Bezpeněžní zóna umožňující zbavit se nepotřebného a vzít si potřebné. Pro rozvoj různých lokálních projektů jsou důležitá místa, kde může k jejich realizaci docházet. Takovým je například nově otevřené komunitní centrum Ateneo v Mostě. S tématem také souvisí myšlenka samozásobitelství, kde nám může být inspirací kolektivní (nejen) partyzánské zahradničení. Efektivní využívání místních zdrojů pak umožňuje založení spotřebního družstva, které s sebou nese mnohé další výhody.

Na dvou stranách se věnujeme také jedné smutné události. 25. září zemřel dlouholetý redaktor A-kontra Jakub Polák. Věnujeme mu několik vzpomínek a přinášíme reportáž z Antipohřbu – demonstrativního rozloučení, které mu připravili přátelé.

Článkem Noama Chomského „Dojmy z Gazy“ se vracíme k tématu utrpení palestinského lidu pod izraelskou okupací. V rozhovoru s rumunským anarchosyndikalistou si představíme tamní hnutí. V rubrice připravené Anarchistickým černým křížem se ohlédneme za několika zavražděnými antifašisty. Volná komunita VAP se ve své rubrice „Vidíme to jinak“ prezentuje úvahou nad parlamentním systémem.

Zavítáme do Jihlavy na 16. ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů, který se konal v druhé polovině října. Představíme si zajímavé filmy, které se tam promítaly, a položíme pár otázek autorům dvou z nich. Vít Klusák bude mluvit o filmu Svobodu pro Smetanu a člen Antifašistické akce o dokumentu 161>88.

Poměrně velký prostor jsme poskytli prezentaci nově vydané knihy Nepohodlní mrtví (Co schází, to schází), jejímiž autory jsou Subcomandante Marcos a Paco Ignacio Taibo II. Český překlad této „zapatistické detektivky“ všem velmi vřele doporučujeme.

Tradičně nechybí přehled veřejných akcí antiautoritářského hnutí, které se konaly v období uplynulého čtvrtroku. Zvlášť jsme se zaměřili na pražský D.I.Y. karneval, antifašistickou protidemonstraci v Kralupech nad Vltavou a účast anarchistů na protivládní demonstraci 17. listopadu v Praze. V recenzích se seznámíte s nedávno vyšlými publikacemi a knihou Work od CrimethInc.

Přejeme příjemné čtení.

Zatím nejsou žádné produkty na podobné téma

Zatím nebyl přidán žádný komentář. Můžete být první...

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.

 

(prázdný)