phr.czNežfaleš - Pár lacinejch triků


300Kč incl. tax

CR 204Od první nahrávky pražské kapely Nežfaleš uplynulo přesně pět let, takže je tady malé jubileum a k němu dárek v podobě novinkového materiálu. Nežfaleš je docela zajímavým úkazem – začala jako typická „špinavá“ punková cháska, postupem času k punku přidala špetku rock´n´rollu a spoustu melodií, aby na aktuálním nosiči spojila vše výše uvedené. Chvíli má navrch řekněme klasičtější punk model ´77, chvíli se jede na neopunkové vlně. A světe div se, dohromady to vůbec nezní špatně. 

 

Pánové těží z velmi dobrých instrumentálních i kompozičních schopností, které je řadí do tuzemské punkové top ten. Když k tomu připočteme zdařilé texty (dovolím si odcitovat krátký popis, který jsem sesmolil k nedávnému retrospektivnímu kolečku Podtrženo/sečteno: „Texty jsou možná trochu, pro punk, netypické. Neopěvují punkový styl života ani alkoholické zážitky, ale spíše se nesou v osobní rovině, byť často v podobě neskutečných (= neuskutečněných) zážitků.“) a výborný zvuk ze studia 3Bees, máme před sebou vyspělou nahrávku s několika skvělými peckami, s nějakým tím průměrem a jedním dvěma slabšími okamžiky... ale hlavně desku, která nenudí (i díky „rozumné“ půlhodinové stopáži).   

Kdybych měl vybrat nejsilnější songy, volím trio Úspěch, Rockstar a Tělo Bettie Page. V Úspěchu zpěvák tvrdí:  „Nemám o sebe strach, Mě ještě úspěch nezasáh, Ten nemůže mi kurvit charakter“  Škoda, že se potom textař nevyhnul klišovitému úseku o „hajzlících jedináčcích“, kterým osud dopřál „leháro soukromejch škol a dárkem zařízenej byt“, ale i tak je to upřímná výpověď o uvědomění si reality. Z úplně jiného soudku je pomalejší Rockstar věnovaná jistému pánovi, o němž se zpívá, že: „Osud ho poctil přezdívkou Lemmy, v roce 77 on byl v tý správný zemi“. Tělo Bettie Page je svižná vypalovačka (s dvěma extrémně hitovými refrény) věnovaná jisté slečně a dobám dávno minulým: „Zlatý léta padesátý, dneska je to hnus, modelkám chybí sex-appeal i vkus“. Za zmínku stojí i vklad hostující Lucky, která se do role slečny z plakátu položila s vervou barové zpěvačky. 

 

Že jsou všechny vybrané skladby z první poloviny alba? No jo, no, ta druhá mi přijde o něco slabší, hlavně Ženská... mi nesedí kvůli trochu lacinějším slovům, o moc lepší to není ani s typickou punkovou výpovědí Cesta, ale jsou tu Existence ztracený, písnička složená z několika rovin – začne jako jednoduchý old school punk, nabídne protivné „ohohohoh“, kytarové sólo, silný sborový refrén a gradující závěr. Za pozornost stojí i pestré vokály, vedle dominujícího sólového zpěváka Radka se ve sborech vyřádil i zbytek kapely a několik hostů. Dohromady to sedne, Radek je přesvědčivý a sbory vypilované.  Obal s fotkou kapely na titulce se moc často nevidí, mně to nevadí, spíš mi „nevoní“ font použitý pro název alba a seznam skladeb na zadní straně. Vnitřek je v pořádku, texty, fotky, další nezbytné informace...   Podtrženo – sečteno (úsměv), velmi slušná placka. 

 

https://www.youtube.com/watch?v=YbkRTv7dT2g

 

tracklist:

01. Gang

02. Dokonalá past

03. Úspěch

04. Furt je lepší vstát

05. Rockstar

06. Tělo Bettie Page

07. Sudá a lichá

08. Cesta

09. Ženská, pro kterou bych vraždil

10. Existence ztracený

11. Budoucnost

Zatím nejsou žádné produkty na podobné téma

Zatím nebyl přidán žádný komentář. Můžete být první...

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.

 

(prázdný)