phr.czNierika – Everyone is burning

CD digipack

Více detailů


200Kč incl. tax

PiR 014 CDMůžu vést řeči, že se dostali do stádia, kdy mají za sebou počáteční tápání i osahanou touhu po popových vrcholcích a světském průniku, že jestli první deska byla velmi dobrá a v našem kontextu ojedinělá, tak druhá zas šilhala po mainstreamu a chtěla do něj přirozeně proniknout a chvíli tam patřit. Jenže to jsou spekulace a takové ty věty, co znějí, jak bych si pohmoždil páteř, jak sem žral šalamounovo lejno. Vypadalo by to, že vím co se odehrálo za deskama a proč tak málo koncertovali, proč se množili řeči o rozpadu, ale nic z toho já nevim a není to až tak důležité.
Hlavní je, že Everyone Is Burning dává konečně vědět, že uvnitř jednotky Nierika jsou schovaní i někdejší LU. Víte jak snadné je udržet a utáhnout songy co nejdou pod pět minut a zároveň být velmi přitažlivý pro širšího posluchače? Mimořádně snadné, když máte optimální složení a rozpoložení. Jako by hodili za hlavu očekávání a všechno ostatní, co souvisí s hudebním trhem, posunuli se úplně jinam. A výsledek je dechberoucí. S prvním výdechem uchvátí nové barvy a polohy zpěvu Moniky L., ta jistota a přesvědčivost... náladová Journey´s End předznamenává vrata do neznámé zahrady, sloka a refrén se odehrávají v pravidelných intervalech, přesto máte dojem tiché a nenápadné gradace, stále nová. Kytara jako falešný cimbál a dlouhá ukázka toho, jak hrát baladickou a nevydírat (Tear), klarinet v pozadí, stejně jako všechno ostatní, celek jako stromořadí, organická chemie závratě. Žádný triphop, žádná kytarovka, žádné aby. Prázdná klec slova stačí na manželství, tady se střídají roční období.
Další paleta barev přichází s třetím trackem Viper, jaro požírá louku. Objevuje se Machetanzův zpěv (LU), ostrý, rotující riff, který by však byl nic bez éterického pozadí a lehkých kláves (?). Zdánlivé tvrzení je sázkou do ztracena, tady se bojuje na menších plochách a několika podúrovních, objem nečeká na svou náplň a je nutné počkat a měřit do podrobna. Speaking in Tongues se rozprostírá skoro líně, kdyby se dal takový přívlastek použít pro tajemný eros a pátravou hru kytar s elektronikou po bocích. Mezihry jsou tak dobré a nápadité, že zapomenete na refrén a když se znovu vynoří, jak byste vytáhli ruce z kapes a byly v nich peníze. Letíš, zaplať. Pak tu máme konečně protnutí mužského a ženského vokálu (Everyone Is Burning), klarinet a zkreslené zpěvy, podivná blůzovka čerpající z neprůhledného kontrastu jemného dechu a hrkavé rytmiky. Neslýchaná dramaturgie alba pokračuje, čekáš na slabou chvíli.
Jenže dojde na Talking to the moon, krv mám hustou jako marmeládu a vidím nahotu každé kůže. Monika L. zpívá s manýrou Kate Bush a já chci umírat co nejpomaleji, song graduje dlouho a přesně, boty na jehlách a záda. Baladická Riptide je předzvěst konce, ve finále slyšíš, jak se hraje na slovo v každém jeho morfu, souhlásky jako perkuse. Finální Not the Same si dovolí tlačit na pilu ze všech nejvíc, jenže patos je uzemněný basovou linkou a příliš chaotickou souhrou ostatních, abys mohl mít pocit, že happy je možné. Open your mind.
(Zdroj: diycore.net)

http://bandzone.cz/nierika

Tracklist:
01. journey´s end
02. tear
03. viper
04. speaking in tongues
05. everyone is burning
06. talking to the moon
07. riptide
08. not the same

Zatím nejsou žádné produkty na podobné téma

Zatím nebyl přidán žádný komentář. Můžete být první...

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.

 

(prázdný)