phr.czNierika – Poison on your spoon


150Kč incl. tax

PiR 009Na podzim roku 2005, dva roky po debutovém Hydroponicum, vychází singl „Satellite“. Nová deska na sebe nechá čekat až do letošního jara. Vyhranější kapela se odklání od downtempa a vydává se hledat popovou tvář. Ve stejné sestavě, doplněni o baskytaristu Martina Vašicu (Lu). Jak si vyložíte název „Poison On Your Spoon“? Album je nakousnuté jakýmsi intrem s pointou (Undercover), ale dvojka ((R)evolution) vám už otočí hlavu správným směrem. Kytarový pop závislý na chytlavých melodiích. A na refrénech, které jsou v popu podbízivé nebo naopak nezáživné. I Nierika místy podléhá kánonu, přitom náběhy slok jsou tak svěží a slibné (Satelitte, (R)evolution).
Rádiový střih je prokládaný zádumčivějšími a hustě proaranžovanými kousky (Silver Sky). Odkazují k předchozí desce. Zahalené zvukové plochy, hluboký vokál, rafinovanější struktura a noisové pasáže. Nečekaně prozářené akustickou kytarou nebo klávesami. Dýchající elektronika, ale i tradiční písňová stavba, pomalu budované napětí a měnící se tvar (Good Bye). A na závěr skvělá Stronger, v níž Tomáš Neuwerth zpívá a la Johnny Cash. Navzdory očekávání je tohle album prohlédnutelné až opakovaným poslechem. A to se týká i jednodušších kytarovek, protože vzadu, hned za fádním, jsou tmavé rohy zvuků a překvapující elektronický pohyb (zvukařské nasvícení: Dušan Neuwerth a Ondřej Ježek). Novou Nieriku můžete taky srovnávat s inteligentním kytarovým popem typu November 2nd nebo Peha, ale Nierika obě skupiny překonává.
První, nebo druhá (deska)? Raději mám první, protože je tu snaha o odlišnost, jakkoliv plánovaná, jsem pozér. Ve druhé jsem se taky našel, i když mi to trvalo. Jsem falešný pozér, spíš konzument a ten to má rád snadnější. Propracovaný pop nemusí být nadávka, ale stejně je v tom jakýsi protiklad. Snaha o kvalitu a zároveň touha po oslovení širého publika. Jenže zavrhnout pop kvůli tomu, že je pop, to by znamenalo popřít i věci, které posouvají hudbu dál. S čím se to tu chci vyrovnat? Se svým elitářstvím? Dáš si, nebo ne. Tak se lžíce mají.
(Zdroj: diycore.net)

http://bandzone.cz/nierika

Tracklist:

01. Undercover
02. (R)evolution
03. Strawberry
04. Naked
05. 1000000 different tomorrows
06. Satellite
07. Silver sky
08. Crystal
09. Matter of taste
10. Good bye
11. Stronger

Zatím nejsou žádné produkty na podobné téma

Zatím nebyl přidán žádný komentář. Můžete být první...

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.

 

(prázdný)